Šport, fitness a bazén

Šport, fitness a bazén? Áno, ide to dokopy!

Hoci je bazén tradične spojený skôr s predstavou relaxu a pokojného odpočinku v teplej vode, v dnešnej dobe nie je nič zvláštne, ak má bazén na záhrade rodinného domu aj športovejšie funkcie. Stáva sa tak nielen príjemným útekom od stresu do vašej súkromnej lagúny, ale tiež ideálnym fitness centrom, v ktorom sa pohoda spája so zdravím a energiou.

Premýšľali ste o čomsi podobnom aj vy? Potom pre vás máme pár rád, ktoré vám pomôžu urobiť si v tejto téme jasno.

S protiprúdom má bazén takmer nekonečnú dĺžku

Na úvod treba povedať, že možnosti pre jednoduché plávanie vám ponúkajú v podstate všetky bazény so zabudovaným protiprúdom s dĺžkou aspoň 4,5 až 5 metrov. Ak chcete bazén bez protiprúdu, ideálne sú aspoň 10 až 12 metrové bazény, ktoré sú už do veľkej miery stavané na voľné plávanie bez protiprúdu. Samozrejme, bazény s takouto dĺžkou sú finančne aj priestorovo väčšou investíciou.

Jedna vec je využívanie bazéna pre rekreačný šport a relax, inou vecou je však bazén pre ľudí, ktorí sa chcú športu venovať pravidelne či dokonca profesionálne. V takom prípade by vašou voľbou mal byť (špeciálne v prípade menších priestorov) jednoznačne protiprúd.

Samozrejme, existujú aj lacnejšie „handmade riešenia“ pre plávanie v bazéne – napríklad priväzovanie sa na rôzne systémy. Ich nevýhodou je však to, že takýto pohyb pripomína skôr lezenie po rebríku než plávanie, takže nepriaznivo vplýva nielen na výkon, ale aj na správnu techniku plávania.

Aktívny tréning si vyžaduje, ale aj oddychovú fázu, preto by ste pri takomto type bazéna nemali zabudnúť ani na teplú vzduchovú masáž a prípadne inštaláciu stredne tvrdých až tvrdých chrličov. Viacbodový fontánový chrlič tiež dokáže prekvapiť svojou účinnosťou.

Šport je zdravý, ale nezabudnite na bezpečnosť

Základ v tomto smere tvoria riešenia na zabezpečenie proti náhodnému pádu do bazéna – či už ide o jednoduché oplotenie, rollo, segmentové prestrešenie alebo odsuvnú terasu. Ďalšou veľmi dôležitou oblasťou bezpečnosti pohybu (a zároveň štandardom v tomto segmente) je protišmyková dlažba s charakteristikou protišmykovosti R10C-R11C. Tu existuje isté spektrum materiálov, vzorov a farieb, takže si určite budete vedieť vybrať nielen z hľadiska kvality, ale aj estetiky.

Drsnosť takejto dlažby sa môže líšiť, vyberajte preto podľa toho, čo najviac vyhovuje vám. Dajte si však pozor na príliš drsnú dlažbu, ktorá sa ťažko čistí a v niektorých prípadoch dokonca obrusuje nohy.

Všímajte si tiež kategóriu bezpečnosti bazéna – je označená písmenami. Dôležité je povedať, že z pohľadu bezpečnosti nie sú kategórie A a B pre takéto využitie dostatočné – hľadajte preto rovno kategóriu C. Ak chcete o týchto vlastnostiach vedieť viac, ozvite sa nám; radi vám ukážeme a vysvetlíme jednotlivé rozdiely.

Pohodlie pri športe? Rozhodne dokáže ovplyvniť vašu výkonnosť

Aj keď patríte k odolným a otužilým športovcom, určite vám odporúčame nepodceniť výber a inštaláciu správneho zariadenia. Vhodné je nainštalovať do systému aj tepelné čerpadlo, ktoré nielen výrazne predĺži sezónu, ale je oporou aj športovcom, pre ktorých je dôležitá nielen minimálna teplota, ale aj maximálna teplota vody v lete (tepelné čerpadlo musí teda vedieť nielen hriať, ale aj chladiť).

Prehriaty bazén totiž nie je osviežujúci, telo sa v takomto prostredí skôr unaví a pre športujúceho plavca je dokonca potenciálne nebezpečný, keďže telo sa nevie chladiť. Pozor si treba dať aj na správnu techniku plávania, ale to je už iná kapitola.

Športové využitie bazéna je v každom prípade čím ďalej, tým viac rozšírené a zariadenia na plávanie sa inštalujú už nielen športovcom, ale aj rekreačným plavcom a ľuďom, ktorí potrebujú plávať zo zdravotných alebo kondičných dôvodov.

Starostlivosť o športový bazén

Z pohľadu čistenia bazén nevyžaduje oveľa viac starostlivosti ako klasický bazén. Vysáva sa podľa znečistenia a pri jeho čistení vám bude veľkou pomocou samočistiaci systém alebo robotický vysávač.

Filtráciu odporúčame prať každý týždeň alebo pri nadmernom zanesení. Určite odporúčame aj využitie filtračného skla. Prepieranie filtrácie sa dá automatizovať.

Pri soľnej úprave stačí prať filtre každé dva týždne. pH v bazéne je vhodné udržiavať na úrovni 7,3 a 7,5. Ak bazén nedisponuje automatom, alkalinita vody vám môže úpravu pH znepríjemniť, treba to preto brať do úvahy pri dizajnovaní a vybavovaní bazéna. Voda v bazéne sa pri privátnych bazénoch počas celej sezóny nemení, takže v tomto smere nevznikajú majiteľovi nadmerné náklady.

Potrebujete poradiť? Ste na správnom mieste

Momentálne ešte máme pre sezónu 2023 dostatok voľných termínov, ale je ich čoraz menej. Ak teda uvažujete nad stavbou prémiového športového bazéna, ozvite sa nám.


Článok pre Vás napísala

Pravidelne pre Vás píšeme články zo sveta wellnessu, v ktorých Vám radíme ako si vybrať správny bazén a vhodné príslušenstvo pre dokonalý relax na Vašom dvore.


Blog

Napísali sme pre Vás aj tieto články

Aké typy bazénov existujú? A aký bazén si vybrať? Nechajte si poradiť od nás
Aké typy bazénov existujú?

Čítať viac
Kedy je najlepší čas začať s projektom bazéna? Teraz!
k už dlhodobo uvažujete nad stavbou bazéna, iste poznáte váhanie, ktoré vás sprevádza naprieč jednotlivými mesiacmi:

Čítať viac
Komplexný domáci wellness  
Komplexný domáci wellness   Aj vy ste už niekedy premýšľali o mieste, kde si môžete dopriať skutočný relax bez toho, aby ste sa oň museli .

Čítať viac